Product features:
- Positioning module and antenna integrated
- Can receive 3 GNSS synchronously (GPS/BDS/GLN/GAL)
- Ultra-high sensitivity
- Built-in high-gain LNA and SAW for better performance in weak signal situations, even with passive antennas for fast positioning
- High performance, low power consumption
- Support for all satellite augmentation systems
- The operating temperature range of automotive grade chips is -40°C to +105°C
| MODULE PERFORMANCE | |
|---|---|
| Module | WT-2828-UN |
| Receiver type | GPS/QZSS L1 GLONASS L1 BeiDou B1 Galileo E1 |
| Agreement | NMEA-0183 or custom protocol |
| Channel | 72 |
| Available baud rate | 4800bps~921600bps(default 115200bps) |
| Sensitivity | Tracking: -167 dBm, catch -160 dBm, Cold start -148 dBm, hot star -157 |
| Cold start | Average 26 seconds |
| Hot start | Average 1 seconds |
| Accuracy | 2.0m, Velocity: 0.1 m/s Timepulse signal: RMS 30 ns |
| Max Height | 18000 M |
| Max Speed | 500 m/s |
| Max Acceleration | ≦ 4G |
| Regeneration frequency | 1-18 Hz |
| Positioning mode | A-GNSS |
| Communication type | UART/TTL/R232/USB |
| Type | 1.25mm 6pins connector |
| Size | 28.3mm * 28.3mm * 7.5mm (+/- 0.5mm) |
| Voltage | 3V~5V |
| Power Consume | 35mA@3.3V |
| Humidity range | 5% to 95% non-condensing |
| Working Temperature | -40℃ to 105℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 125℃ |






Reviews
There are no reviews yet.